Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Mládí vpřed

Sebastian Kurz vzal vítr z plachet populistům a v jednatřiceti letech sprintuje do křesla rakouského kancléře

OeVP election campaign for the Austrian federal elections in Vienna
Sebastian Kurz, uprostřed v modrém obleku, během předvolební kampaně • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Kdo čeká zábavnou historku nebo strhující postřeh, toho Michael Spindelegger zklame. „Organizoval návštěvy středoškoláků v parlamentu. Všiml jsem si, jak úžasně dokáže motivovat studenty, které v tomto věku politika nudí,“ odpovídá bývalý šéf rakouských lidovců na otázku, proč ho kdysi mezi desítkami jiných mládežnických politiků zaujal jistý Sebastian Kurz. Vzal si ho pod křídla a před šesti lety (byl zrovna ministrem zahraničí) jmenoval tehdy čtyřiadvacetiletého studenta vůbec prvním státním sekretářem zodpovědným za integraci přistěhovalců.

Způsobilo to poprask: média výběr takového zelenáče zesměšňovala, nevládní organizace kritizovaly, že se v tak citlivém tématu nevyzná. „Rychle přinesl nové nápady. Vytvořil například síť vysloužilých učitelů, kteří po škole pomáhali s doučováním dětí imigrantů,“ vzpomíná ve své kanceláři ve Vídni Michael Spindelegger, který dnes vede organizaci International Centre for Migration Policy Development. Tehdy odstartovala Kurzova politická kariéra, která je tak rychlá, že by ve sportu podobné tempo vzbuzovalo podezření z dopingu. Brzy se stal po prezidentovi nejoblíbenějším politikem v zemi, v sedmadvaceti byl ministrem zahraničí a nadcházející neděli – ve věku čerstvých jednatřiceti let – s velkou pravděpodobností vyhraje parlamentní volby. Po vzoru kolegů v Irsku a ve Francii by se stal třetím třicátníkem, který letos nastoupí do čela vlády členské země EU.

Razantní změny

S francouzským lídrem Emmanuelem Macronem nepojí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte