Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis od Bajkalu

Návraty na Sibiř

07_dopis
Autor: AKG, Profimedia

K Bajkalu jezdím každé léto od roku 2008 a po roční pauze před třemi lety jsem pochopila, že se mi po zdejší krajině a atmosféře stýská natolik, že sem musím znovu. O jezeře dlouhém 636 km, jehož rozloha je podobná rozloze Belgie a které obsahuje téměř pětinu pitné vody na světě, místní hovoří jako o někom živém. Naproti ostrovu Olchon lze dokonce v jedné ze skal, při troše fantazie, spatřit jeho tvář – je to starý, rozvážný muž s poseidonským plnovousem, který se, při ještě větší fantazii, neznatelně usmívá.

Stejně tak i zdejší lidé jsou na první pohled klidní, vyrovnaní a rozhodně nesplňují představu o zbohatlých hlučných Rusech, s nimiž se můžete setkat v evropských městech. Jako by pocházeli z naprosto odlišné země. Jsou usměvaví, pohostinní, přátelští, mají sklony k duchovnu a přírodním náboženstvím. A přestože se v létě mnozí z nich nechají pohltit cestovním ruchem, aby si vydělali na zimu, po zbytek roku zaujmou stoický postoj – zazimují se ve svých prostých jednopodlažních domcích, roztopí „baňu“ a na zamrzlé jezero chodí lovit ryby.

Kolem Bajkalu žijí Rusové, Burjati a také četní Evropané – potomci revolucionářů či nepřizpůsobivých, kteří sem byli posíláni v průběhu celého bouřlivého 19. století a později také v rámci Stalinových čistek (například ve vesnici Pěsčanka fungoval v letech 1938–1953 gulag). Z náboženství se tu mísí šamanismus, tibetský buddhismus a pravoslaví. Ještě před čtyřmi pěti lety proudily na Olchon početné skupiny jogínů, tajčistů,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte