Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Civilizace

Změnit vztah k bolesti

Opiátová krize nastartovala hledání nových možností úlevy

Prezident Donald Trump použil před časem výraz „stav nouze“ v jedné větě hned třikrát, což je docela dost i na něj. A tentokrát navíc nepřeháněl. Podle statistik si celé dva miliony Američanů vytvořily návyk na opiátové léky. Dnes se jich předepíše čtyřikrát víc než před 18 lety, a když k návštěvníkům lékáren připočteme uživatele nelegálních opiátů, jako je heroin, zemře každý den za oceánem v průměru 91 lidí na předávkování.

V Česku sice takovou krizi nemáme, užívání analgetik s modrým pruhem se drží v rozumných mezích, ale zámořská epidemie je poučná i pro nás. Ukazuje, jak snadno se může dobrá myšlenka v medicíně zvrtnout, a že všechno zlé je k něčemu dobré.

Nová éra

Opiátová krize je paradoxním dítětem medicínského trendu, který se v polovině devadesátých let jevil jako revoluční a humanistický. Skupina lékařů tehdy začala razit myšlenku, že chronická bolest nesmí zůstat jakýmsi trpěným důsledkem nemocí či úrazů, ale je třeba ji porazit coby samostatnou nemoc. V myslích lékařů se postupně zabydlelo přesvědčení, že minimalizace bolesti svědčí o úspěchu léčby stejně jako správně srostlá pooperační rána.

Tahle nová politika přinesla řadě lidem úlevu, nikdo už jim neříkal silácké věty o tom, že musí bolest vydržet. Realita rychlého provozu ordinací si ovšem brzy našla nebezpečnou zkratku – stále častější předepisování nejsilnějších analgetik. A opiáty při dlouhodobém užívání víc škodí, než pomáhají. Receptory v mozku si na ně zvyknou, je nutné zvyšovat dávku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte