Prezident Donald Trump použil před časem výraz „stav nouze“ v jedné větě hned třikrát, což je docela dost i na něj. A tentokrát navíc nepřeháněl. Podle statistik si celé dva miliony Američanů vytvořily návyk na opiátové léky. Dnes se jich předepíše čtyřikrát víc než před 18 lety, a když k návštěvníkům lékáren připočteme uživatele nelegálních opiátů, jako je heroin, zemře každý den za oceánem v průměru 91 lidí na předávkování.

V Česku sice takovou krizi nemáme, užívání analgetik s modrým pruhem se drží v rozumných mezích, ale zámořská epidemie je poučná i pro nás. Ukazuje, jak snadno se může dobrá myšlenka v medicíně zvrtnout, a že všechno zlé je k něčemu dobré.

Nová éra

Opiátová krize je paradoxním dítětem medicínského trendu, který se v polovině devadesátých let jevil jako revoluční a humanistický. Skupina lékařů tehdy začala razit myšlenku, že chronická bolest nesmí zůstat jakýmsi trpěným důsledkem nemocí či úrazů, ale je třeba ji porazit coby samostatnou nemoc. V myslích lékařů se postupně zabydlelo přesvědčení, že minimalizace bolesti svědčí o úspěchu léčby stejně jako správně srostlá pooperační rána.

Tahle nová politika přinesla řadě lidem úlevu, nikdo už jim neříkal silácké věty o tom, že musí bolest vydržet. Realita rychlého provozu ordinací si ovšem brzy našla nebezpečnou zkratku – stále častější předepisování nejsilnějších analgetik. A opiáty při dlouhodobém užívání víc škodí, než pomáhají. Receptory v mozku si na ně zvyknou, je nutné zvyšovat dávku…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte