Když majitel firmy RegioJet Radim Jančura v uplynulém týdnu veřejnosti líčil, jak kvůli většímu místu pro nohy cestujících vyhazuje čtyři sedačky ze svých proslulých žlutých autobusů, protože čelí nástupu smrtelně nebezpečné konkurence ze strany autobusů zelených, firmy FlixBus, otočilo se kolo dějin. Jančura je zdatný obchodník a tvrdý soupeř, což v průběhu posledních třinácti let pocítili snad všichni jeho rivalové v autobusové branži. Zároveň z gruntu změnil kulturu zdejšího cestování a ostatní dopravci se vyšším nárokům museli chtě nechtě aspoň trochu přizpůsobit. Takže v případě Jančury platilo (a platí), že na konkurenci firem zákazník jenom vydělává.

Teď ovšem jeho RegioJet narazil na někoho stejně dravého a stejně tvrdého. Německá firma FlixBus, která v polovině srpna rozjela v Česku vnitrostátní dopravu, si dala vcelku nepokrytě za cíl přetáhnout podstatnou část Jančurových pasažérů k sobě. Jančura slibuje, že se nedá. Soupeření v autobusovém světě  se tedy opět zostřilo, mají se cestující radovat ještě víc než dřív?

Někdo sem jede

Jančurův RegioJet je největším tuzemským autobusovým dopravcem na linkách mezi krajskými městy, ovšem do monopolu má daleko. Majitelova varovná slova o tom, že „pokud s FlixBusem prohrajeme, pak teprve čeští zákazníci uvidí, jak vypadá skutečný monopol“, je možné brát jako součást konkurenčního boje. Podobné obavy ale zaznívají i z Německa. To souvisí s tím, jak dopravní obr FlixBus vznikl.

Firma začala fungovat v roce…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1485

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte