64_mapy_foto Petr Bradáč
50 x 40 cm nezávislosti pro slabozraké a nevidomé.

Že se může stát třeba nevhodně umístěná nová lavička, pouliční poutač, restaurační zahrádka či výkop hororem, o tom vědí své lidé se zrakovým postižením. Petr Bradáč z olomouckého TyfloCentra, organizace, která pomáhá nevidomým a slabozrakým, se tyto bariéry snaží odstraňovat. Pro lepší orientaci ve městě pak navíc nechal spolu se svými kolegy vyrobit speciální, tzv. haptické mapy, jež lze přečíst hmatem. „Tyto reliéfní mapy jsou spíše určitým doplňkem pro ty, kdo se pohybují po naučených trasách. Ale i v tomto případě vedou k větší samostatnosti a nezávislosti na druhých,“ říká.

Proč vůbec bylo důležité, aby vznikly haptické mapy?

Naši klienti, konkrétně lidé tady z Olomouce a okolí, se na nás často obracejí, když mají při pohybu ve městě na frekventovaných místech nějaké potíže. Nečekané překážky, nové stavby, výkopy, letní zahrádky, ale i třeba jen o pár metrů posunutá lavička. To dokáže při naučené trase, kterou má nevidomý nebo slabozraký „zakódovanou“ v hlavě, nadělat pěknou paseku. To pak jednáme s úřady, vlastníky restaurací atd., zda není možné bariéry odstranit.

Klienti se na nás ale obracejí také s tím, že se špatně orientují na konkrétních místech, třeba na autobusovém nádraží. Hledají vchod, východ, neorientují se na nástupištích… Takže nás napadlo, že bychom s tím měli něco udělat, a nechali jsme vyrobit tyhle reliéfní haptické mapy.

Jakých míst například v Olomouci se mapy…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte