Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Český strach

Snaha nemít muslimskou menšinu se vymyká z rukou

29-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česko nezažívá často, aby se starost o hygienu v bazénech stala tématem, kvůli kterému lidé veřejně přes sociální sítě a zpravodajské servery vulgárně nadávají a vyhrožují ekonomickým bojkotem. Ale kvůli zprávě o spatření žen oděných do muslimských plavek přezdívaných s vtipem burkiny (podle spojení slov burka a bikiny) v bazénu nedaleko Prahy se veřejná obava o čistotu vody nějak zásadně prohloubila. I když se mluví o ohrožení hygieny, důvody rozruchu souvisí s koupáním jen okrajově. Jde opět o strach z islámu, strach, který je na vzestupu a u podstatné části české veřejnosti nepřehlédnutelně přechází v nenávist. Islám si s ní patrně nějak poradí, co je ale ohroženo, je zdraví českého státu.

Nedovolit nic

Protesty proti výskytu burkin na veřejnosti a volání po jejich zákazu vypadá hystericky, nenávist vůči islámu, jak ji dnes vidíme v Česku, se ale rodila promyšleně. Hnutí Islám v ČR nechceme vzniklo a sílilo už v čase před migrační krizí a před poslední vlnou teroristických útoků. Promyšlená byla také politika prezidenta, který zmíněné hnutí podpořil a odmítl myšlenku, že by Češi měli podat pomocnou ruku Syřanům prchajícím před válkou. K prezidentovi se pak přidali další politici včetně úřadujícího ministra vnitra a představitelů opozice.

Nosná myšlenka českého odporu proti islámu je tato: oproti západním státům nemáme problém v podobě početné muslimské komunity a to je třeba udržet. Zjednodušeně řečeno, nepřipustit, aby se tu muslimové cítili jako doma.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte