USA - Patriotism - Flag Painted House
Jednou jsi dole, jednou nahoře. • Autor: Corbis via Getty Images

Je americká ekonomika na vzestupu? Spotřebitelé se domnívají, že ano. Jejich důvěra je – podle zjištění výzkumné skupiny The Conference Board – na nejvyšší úrovni od prosince 2000, tedy od doby, kdy internetová bublina ještě úplně nepraskla. Přesto v lednu a únoru tohoto roku osobní spotřeba poklesla. A signály od firem jsou neméně smíšené. Důvěra malých podniků je tak vysoko, že spoléhat jen na tento ukazatel při pokusu o odhad meziročního vzrůstu HDP v první čtvrtině roku vede (podle banky Goldman Sachs) k ohromující předpovědi: 7,1 procenta. Knihy objednávek se plní a práce je spousta, říkají firmy. Nicméně průmyslová produkce se od prosince nepohnula a bankám se dramaticky zpomalil objem půjček. Zdá se, že Američané jsou ekonomikou zcela nadšeni, přitom ale není jasné proč.

Vzedmutí tzv. měkkých dat, získaných v průzkumech, začalo v listopadu, když Donald Trump vyhrál prezidentské volby (viz graf). Přišlo to právě v době boomu akciového trhu, který od té doby stoupl o deset procent, když investoři začali slintat nad vyhlídkou na nižší daně a deregulaci. Avšak „tvrdá“ ekonomická data, která měří skutečnou ekonomickou aktivitu, se podle očekávání spíše jen plouží. Tento nesoulad byl příčinou lepších předpovědí, jež tak vypadly ze synchronizace. V době, kdy toto číslo Economistu šlo do tisku, stanovil model Federální rezervní banky v Atlantě meziroční růst v prvním kvartálu na 1,2 procenta. Konkurenční předpověď Federální rezervní banky v New Yorku uvedla 2,9…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte