Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Dvakrát za život

Kolaps brankáře Neuvirtha připomněl, že v tvrdých podmínkách NHL se na zdraví až tolik nehledí

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Je sobota večer, běží osmá minuta první třetiny, tým z Filadelfie vede nad New Jersey 1:0. Hokejová aréna Wells Fargo Center s 19 tisíci sedačkami je skoro vyprodaná, další miliony sledují klání u obrazovek. Televizní kamery i pozornost celého stadionu je upřená k modré čáře, kde se rozhodčí právě chystá vhazovat puk. Mnohem větší drama se ale v tu chvíli odehrává v brance Filadelfie. Český brankář Michal Neuvirth stojící v typickém obranném podřepu se náhle mírně zhoupne, rozhodí rukama a bezvládně se hroutí na záda. Jeho tělo několik vteřin nehybně leží na ledu, zatímco se hráči honí za pukem. Jako jeden z prvních si ležícího kolegy všimne na lavičce sedící Pierre-Edouard Bellemare a ukazuje jeho směrem, celá střídačka ihned přeskakuje hrazení a rychle bruslí k ležícímu spoluhráči. Rozhodčí zastavuje hru, stadion zlověstně ztichne. Nejlepší hokejová liga světa je zvyklá na ledacos, ostré srážky, zranění i krev k tvrdému sportu patří, když se však náhle zhroutí k zemi hráč, který stál sám a v klidu mimo akci, všechny to vyvádí z míry. „Michal Neuvirth se… prostě složil… nedíval jsem se,“ říká zaraženě televizní komentátor.

Čas se vleče. U brankáře jsou lékaři, měří mu pulz, sundávají masku. Kolem postává kompletní oranžovo-černo-bílý tým, ve kterém hraje několik dalších Čechů. Je tu i Radko Gudas, mohutný vousatý obránce, který má k Neuvirthovi mimořádně blízko: Gudasova sestra právě čeká s kolegou dítě. Po několika dlouhých minutách Neuvirth pohne nohama, kamera…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin: