Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Praha–Brno za hodinu

47A_jaros_R49_2016
Příští rok napoví, kolik peněz do železnice nakonec půjde. • Autor: Milan Jaroš

Dan Ťok je ve svých 57 letech optimista. Jako ministr dopravy nyní řeší zaprášený projekt superrychlých vlaků a věří, že jedním takovým se stihne svézt ještě i on sám se svými vnoučaty.

„Panuje shoda, že ten projekt musí dostat nový impulz a že příprava musí proběhnout rychleji, než bylo doposud plánováno,“ říká Ťok.

Pokud by svá slova proměnil v reálné výsledky, šlo by možná o jeden z největších odkazů, jaký po něm a jeho vládě zbude. O superrychlých tratích – tedy takových, které by po vzoru francouzské TGV nebo japonského šinkansenu jezdily z Prahy do Brna za hodinu – sní železničáři už od sedmdesátých let. Nákladný a složitý projekt mezitím v různých obdobích ožíval a znovu usínal a nyní opět nastává jeho čas.

Utratit stamiliardy za funkční vlaky se v dnešní, čím dál propojenější době jeví jako průchodná věc. Cestujících v posledních letech hodně přibylo a nové tratě by mohly zabít dvě mouchy jednou ranou – lépe propojit největší města a přiblížit rychlé koleje i tam, kde je to dnes s železnicí bída. Navíc pokud má na nové tratě přispět Evropská unie, je třeba si pospíšit.

To dělá z rychlovlaků atraktivní volební téma a zájem politiků je momentálně dobře vidět na několika frontách. Ťok tento týden dostane od svých resortních stratégů stostránkovou „koncepci rozvoje“, na kterou napjatě čekají experti z oboru, příznivci i odpůrci v dotčených regionech, vládní strany i opozice. Před třemi týdny vznik dokumentu urgovali poslanci hospodářského výboru, předminulý…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte