Více než šedesátka poslanců připravila Čechům pozoruhodný dárek k výročí sametové revoluce. Rozhodli se omezit svobodu slova a přišli s návrhem, aby se prezident nesměl kritizovat. Řečem o tom, že šlo pouze o snahu zabránit jeho hanobení, se nedá věřit. Šlo o jasný cíl zvýhodnit jeden politický proud v této zemi před ostatními. Po ostré reakci veřejnosti část předkladatelů začala couvat, na vážné situaci to však nic nemění.

Stále v nás

Tak drzý útok na naši svobodu jsme tu neměli už dlouho, a pokud se nespokojíme s vysvětlením, že poslanci podepsaní pod návrhem jen ztratili základní soudnost, je třeba se zamyslet nad tím, proč se k něčemu takovému odhodlali. Co je přimělo podpořit návrh sepsaný bývalým esenbákem z KSČM postavený na komických argumentech?

Důležitou indicií je načasování. V návrhu zákona se totiž píše, že vstoupí v platnost na začátku července příštího roku. To znamená v době, kdy se rozběhne horká fáze kampaně před prezidentskými volbami. Evidentně je tedy cílem připravit Miloši Zemanovi, pokud do volby půjde, konkurenční výhodu. A ta by byla vskutku obrovská.

Lze si velice snadno představit, jak by to vypadalo v praxi. Policie dosud fungovala jako ostraha Zemanových zájmů, takže z jeho demonstrací vykazovala (a legitimovala) lidi s jiným názorem a během návštěvy čínských komunistů protestující drsným způsobem zaháněla a zabavovala jim tibetské vlajky.

Poslanci říkají, že se účelové perzekuce prezidentových odpůrců nemusíme bát, protože o…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2158

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte