European Commission President Juncker addresses the European Parliament during a debate on The…
Autor: REUTERS

Terorismus, ruské zastrašování, chaos na Blízkém východě a možnost, že americkým prezidentem se stane Donald Trump. Nepřekvapí tedy, že Evropská unie chce umístit obranu a bezpečnost na vrchol pořadu svého jednání. Jak řekl 14. září v „projevu o stavu Unie“ předseda evropské komise Jean-Claude Juncker: „Evropa se musí posílit. Nikde to neplatí víc než v naší obranné politice.“

Přestože je Juncker oddán federalistické představě o evropské armádě, tentokrát si dal pozor a o této vidině se nezmínil. Místo toho oddrmolil několik zdánlivě snáze dosažitelných cílů, z nichž některé se objevily už o několik dnů dříve v dokumentu, který připravila ministerstva obrany Francie a Německa. Mluvilo se o něm předminulý týden na neformálním summitu evropských předáků v Bratislavě. Tento týden se tam vrátí ministři obrany k dalšímu jednání. Cílem je vytvořit soubor návrhů před příštím summitem v prosinci.

Jedná se většinou o spíše staré nápady na zlepšení kooperace ozbrojených sil svolných členů EU. Byly jen oprášeny, aby odpovídaly nové, úzkostné náladě. V nabídce je vytvoření stálého vojenského velitelství pro plánování a vykonávání vojenských a civilních akcí EU, například vloni zahájené operace Sophia proti pašerákům migrantů ve Středozemním moři a operace Atalanta, protipirátského tažení u pobřeží Somálska, které začalo v roce 2008. Tyto akce dosud řídila velitelství pověřených členských států.

Tuto myšlenku dlouho vetovala Británie, obávala se, že se bude jen nákladně…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte