Woody Allen, Jesse Eisenberg
Ještě něco říct. (Natáčení snímku Café society) • Autor: Landmark, Profimedia

Jsi samý nihilismus, cynismus, sarkasmus a orgasmus. S tímhle heslem bych ve Francii vyhrál volby, odpovídá na poznámku neurotický spisovatel Harry Block. To se psal rok 1997 a černá komedie Pozor na Harryho je zřejmě posledním všeobecně přijatým filmem Woodyho Allena, autora kdysi neodmyslitelně spjatého s New Yorkem a tvůrce klasik sedmdesátých a osmdesátých let jako Annie Hall nebo Manhattan. Od té doby sice stále navzdory převažujícím negativním reakcím točí co rok to nový film, ale nad každým se nese spor, zda se aspoň blíží někdejší formě, nebo se proměnil v úkaz zbytnělé reputace.

Allenův nejnovější snímek Café society zasazený z části do Hollywoodu třicátých let a zčásti mezi newyorskou smetánku jednoznačnou odpověď nenabízí. Záblesky pověstné skepse a neurotického humoru střídá únava a zvláštní nedbalost. Film tak spíš podtrhuje jeden z paradoxů Allenovy pozdní tvorby: že točí příliš často, a nikoli jako veterán, jímž je, ale trochu jako začátečník, který se přitom vlastně příliš nesnaží. Být hotov, jít dál a ještě něco říct.

Přesto je každý jeho film očekávanou událostí. Ten letošní například zahajoval festival v Cannes a pod jedním z on-line rozhovorů se objevil nadšený komentář: „Chci vždycky žít ve světě, kde můžu čekat na další film Woodyho Allena.“ Jako by Allen, který změnil tvář americké komedie, představoval spojnici s minulostí, u níž si nechceme přiznat, že už skončila. Stabilitu a konstantu ve světě, kde se vše…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte