Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Rozhovor

Steven Lee Myers: Putina přeceňujeme

44_ROZHOVOR_Jaros
Autor: Milan Jaroš

Se Stevenem Leem Myersem, americkým novinářem a autorem knihy Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina, o duši ruského prezidenta, tajnůstkářství Hillary Clinton a o tom, jak čte noviny jeho dcera

Co je náš největší omyl o Rusku, v čem se Západ nejvíc plete?

Nepochopení konce studené války a jeho významu. Pro nás i pro vás to byl velký moment, osvobození, sjednocení Německa, Spojené státy mohly z Evropy stáhnout desetitisíce vojáků, těžko hledat negativa. Ale my jsme nepochopili křivdu, kterou Rusko cítilo. Což je ale také ruská vina. Vždyť i Rusové se chtěli zbavit komunistické ohlávky, totalitního státu, a na chvíli to působilo, že jsme na jedné lodi, a že úkolem Západu je pomoct Rusku vrátit se do Evropy, do globální komunity, na všech úrovních, politicky, ekonomicky. Ignorovali jsme, že všechno to, z čeho my jsme nadšení, vnímají Rusové jako své přímé ohrožení. Velký přelom byl plánovaný systém protiraketové obrany, který podle nás byl namířen proti Blízkému východu, podle Rusů proti nim samotným. A Putin nás varoval ve své slavné řeči v Mnichově v roce 2007, kde to formuloval. Západní vlády si však vedly svou, nevnímaly, jak to vidí Rusové.

Tomu se šlo vyhnout? Ještě pře tím, než se Aliance v roce 1999 rozšiřovala o východoevropské státy, založil Západ Radu Rusko–NATO, pozval Rusy do Bruselu se stálou delegací. Obamova vláda překreslila zmíněný plán raketové obrany jako gesto vstřícnosti –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte