Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Zítra ráno vstanu a zase umřu

Před dvěma lety slavila úspěch filmová sci-fi Na hraně zítřka, adaptace stejnojmenného románu Hirošiho Sakurazaky. Nyní se domácímu čtenáři a divákovi nabízí zajímavé srovnání. Česky totiž vyšla manga All You Need is Kill: Stačí jen zabíjet, která má za předlohu tutéž knihu. Oproti tradičním velkým sériím má navíc pouze dva díly, které jsou v českém vydání spojeny do jedné knihy – pro japonským fenoménem nepolíbené čtenáře je to tedy ideální iniciační příležitost.

Přímočarý příběh pracuje s obvyklým sci-fi motivem časové smyčky. Mladý voják Keidži se chystá do prvního ostrého boje s Mimiky – mimozemskými monstry v podobě obřích ozubených koulí s chapadly, jež se rozhodla vyhladit lidstvo. Něco je ale špatně. Poté co hrdina v souboji umírá, opět se probouzí do stejného dne – a s každým dalším procitnutím se v duelech s vetřelci dostává o kousek dál k vytouženému konci. Vojáci a vojačky bojují v masivních robooblecích, pod nimi se však skrývají klasičtí manga hrdinové: okatí, útlí a krásní s patkami asymetrických účesů a dokonalými nosíky. Japonská kultura miluje krásu a nejinak je na tom popkultura, která ji dotahuje k dokonalosti až nelidské. Zároveň tím prozrazuje, na koho cílí: na mladé publikum, jež se s věkově blízkými hrdiny může lépe identifikovat.

Výtvarník Obata po velké sérii Death Note: Zápisník smrti opět dokazuje, že je úžasný kreslíř s citem pro střih a zde i futuristické vychytávky. Zejména díky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte