Ovace vestoje a nula hlasů proti mohly minulý čtvrtek v dolní komoře německého parlamentu vzbudit u vnějšího pozorovatele dojem, že Spolkový sněm právě podpořil zákon, na jehož podobě panuje všeobecná společenská a politická shoda. Jenže věc je o něco složitější. Začněme chválou. Schválená novela trestního zákoníku je skutečně krokem správným směrem. Zatímco dosud tamní právní řád jako znásilnění kvalifikoval pouze situaci, kdy se oběť útoku „fyzicky bránila“ (a v evropském kontextu byl považován za archaickou výjimku), nově tuto definici doplňuje podmínka, podle níž nesouhlas s aktem vyjadřuje i verbální odmítnutí či jiné projevy nesouhlasu (podobně jako české paragrafy).

Klíčové je to proto, že většina obětí sexuálního násilí se fyzicky bránit ani nepokusí. V šoku buď „zamrznou“, nebo taktiku podvolení zvolí z obavy, že by je odpor vůči agresorovi, který má nad nimi většinou fyzickou převahu či má zbraň, mohl stát i život. Právě strach ze smrti je nejčastější emocí, již oběti znásilnění prožívají, a také kvůli tomuto extrémnímu stresu se sexuální útoky počítají mezi zločiny, které mají za následek nejhlubší traumata.

Příliš dlouhé čekání

Přesto okolnosti této jasné změny k lepšímu za sebou zanechaly jistou pachuť. Na zastaralost zákona i vážnost problému, který Německo se sexuálním násilím má, upozorňují tamní aktivisté a aktivistky i část politiků roky. Mimo jiné právě zákonná podmínka „fyzického odporu“ totiž znamenala, že velká většina znásilnění…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte