milan uhde,spisovatel, politik, dramatik, praha 21.11.2013
Milan Uhde • Autor: KAREL CUDLIN 2013

S představou sebe samého jako hlavy státu mám nepřekonatelné obtíže. Jejich příčina netkví ani tak ve stařeckém věku jako ve zkušenosti, kterou jsem se sebou udělal za osm let, po něž jsem pobyl ve vysoké politice. Ztratil jsem za tu dobu důvěru ve svou schopnost pracovat jako politik dobře. Sen o sobě jako prezidentovi si vnucuju nejspíš jako neuskutečnitelný reparát.

Týká se lidských vlastností. Podle mě rozhodují o politikově výkonu obecně a o prezidentově zvlášť. Na první místo kladu noblesnost ve významu ušlechtilosti. Znamená být povznesen nad osobní nechuti, urážky a nepřátelské projevy. Pokud je nezbytné na ně reagovat, činit tak velkoryse. S tím souvisí skromnost, která se nevylučuje se sebeúctou. Právě u lidí usilujících o vysoké politické postavení, a tedy také o moc, je podstatné, aby si nenamlouvali, že jsou důležitější než ostatní občané. To pokušení znám velmi důvěrně. Je příjemné a vyplývá z něj snaha udržet se ve funkci, podbízet se a zalíbit. Pohlcuje stále víc a víc sil, takže se jeho zajatec čím dál méně věnuje službě a nakonec se jí nestačí věnovat vůbec.

Ve vědomé touze být ušlechtilý spočívá jiné nebezpečí. Kdo se považuje za ušlechtilého, mívá sklon moralizovat. I to jsem zakusil. Kdo má skutečný dar být ušlechtilý, víc naslouchá, než káže, a jeho cílem je porozumět. Porozumění a činy v jeho duchu charakterizuje tolerantnost, ale také prohlédavost, která pomáhá při výběru…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte