V dokumentárním filmu Občan Chodorkovskij říká hlavní postava, že Putin je připraven vést válku s Evropou, kterou pokouší drobnými úskoky a vysmívá se jí, že je slabá, naivní a nedokáže vystupovat jednotně jako sebevědomá velmoc. Evropané si už ani neumějí představit, že by svou svobodu a blahobyt museli fyzicky bránit.

V debatě po filmu jsem se ptal švýcarského režiséra, jestli je on sám připraven na to, že taková válka přijde. Odpověděl mi, že ta válka už přišla – na Ukrajině a v Sýrii. Dobrá, Rusko je ve válce s Ukrajinou a kdo ví, s kým vlastně, v Sýrii, ale já měl na mysli právě jeho samého jako Evropana. Chtěl jsem slyšet, jestli je ochoten zemřít pro svobodnou Evropu a svoji zemi, což samozřejmě v tuto chvíli není, protože mu bezprostřední vojenská hrozba Ruska na břehu Ženevského jezera přijde nereálná a já bych vypadal jako blázen, který hrotí debatu do zbytečného patosu.

Vzpomněl jsem si na to na hřebeni Orlických hor, kde jsme se ženou klouzali na běžkách v jarním slunci po hrubých zrnech firnu od jedné předválečné pevnosti ke druhé až ke tvrzi Hanička. Poctivě jsme po cestě přečetli všechny tabule s fotografiemi, až před námi severní pohraničí ožilo úplně jiným duchem, než byla pomlázka a vybryndaná slivovice. Ty řady bunkrů z betonu vypadají, jako by je tam někdo postavil včera. Dočetli jsme se, že milion a čtvrt mužů bylo během týdne všeobecné mobilizace na hranicích a ve vnitrozemí ochotno bojovat a zemřít, aby náš stát udrželi. Na beton bunkrů…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte