Novináři mívají radost, když správně a včas odhalí a popíšou důležité, byť negativní jevy a trendy, jimiž jsou obklopeni. Znamená to, že svoji práci dělají dobře. O něco méně žurnalisty těší, když pak roky o tom samém fenoménu píšou pořád dokola – prostě proto, že se na skutečnosti nic nemění.

Autorka tohoto sloupku posledních několik let soustavně – a mírně umanutě – píše o tom, jak jsou matky malých dětí v Česku v porovnání s většinou evropských zemí znevýhodněné na trhu práce. Může za to kombinace dlouhé rodičovské (jedné z nejdelších v EU), nedostatku míst v zařízeních předškolní péče, nevstřícných zaměstnavatelů či přetrvávajících konzervativních názorů na role mužů a žen. Dopady to má nejen na osobní životy rodin, v nichž jsou nespokojené nejen ženy, ale často i muži, ale i na blahobyt země. Už před bezmála pěti lety spočítali ekonomové tehdejšího vládního poradního orgánu NERV, že pokud by nebyl výpadek matek z trhu práce tak masivní, schodek důchodového účtu by se každý rok snížil o více než deset miliard korun, tedy o třetinu. Zatím nevyčíslené jsou veřejné náklady na vzdělání absolventek vysokých škol, které následně plně nevyužijí svoji kvalifikaci. Loni na podzim pak tento časopis v textu Máma má byznys popsal jeden z mála pozitivních dopadů celé situace: kvůli nemožnosti se s malými dětmi jinak plně realizovat začaly Češky ve zvýšené míře podnikat.

Minulý týden všechny tyto závěry znovu a souhrnně potvrdila a přidala další značně znepokojující informace…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte