Když před třinácti lety končil v úřadě prezident Václav Havel, zřejmě nejmíň sentimentální ohlas napsal tehdy do Respektu Berthold Kohler, jeden z vydavatelů německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nešlo o to, že by se tento přední německý novinář potřeboval projevit jako Havlův oponent. Kohler spíš mířil do prostoru kolem něj. Velmi trefně zformuloval jedno úskalí, které s sebou Havlův věhlas nesl.

Jak Kohler píše, Havel zafungoval jako maják do časů, kdy Češi po desetiletích rozkladu a mizerného národního sebevědomí potřebovali ukázat pevné body, o něž by se mohli opřít. Svým příkladem ukazoval cestu, kterou se vyplatí jít, a národ celkem pokorně poslouchal. Okolní svět, který neměl čas pitvat se v detailech české reality, měl často pocit, že takoví jako Havel jsou vlastně ti Češi všichni a jejich země je tak trochu – jak psal Kohler – „stát filozofů“.

I skeptičtější pozorovatelé doma se nemohli ubránit podezření, že ve světě široce adorovaný Havel dělá Čechy navenek lepšími, než ve skutečnosti jsou. Jen jsme nevěděli jak moc. Proto také Kohler viděl Havlův odchod z Hradu jako šanci vylézt zpoza širokých zad hrdiny a předvést se jako národ konečně bez něj.

První pokusy máme za sebou a výsledek vzbuzuje u mnohých zděšení, že kyvadlo mířící na druhou stranu se ne a ne zastavit. Začalo to Václavem Klausem: ten se velmi snažil ukázat, že není jako Havel, odlišnost ale často…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte