Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus Stručně

Účty sem, Victore

Rumunské tažení proti korupci se nevyhnulo tamnímu premiérovi

Victor Ponta je rekordman. Před třemi lety se stal historicky nejmladším rumunským premiérem, bylo mu tehdy třicet devět let. Teď bude prvním předsedou vlády své země obžalovaným z trestného činu. I kdyby se ho někdo v budoucnu snažil napodobit, nebude snadné překonat fakt, že Ponta je obžalován hned ze sedmnácti trestných činů – padělání peněz, daňových úniků a praní špinavých peněz. Byla mu zmrazena část majetku.

Zločinů se měl podle prokuratury dopustit v letech 2007 a 2008, kdy byl řadový poslanec a pracoval ještě jako právník. Všechna obvinění jsou podle něj vymyšlená a prokurátor je „naprostý neprofesionál“. Odstoupit nehodlá, i když podle rumunských analytiků nyní prakticky nemá politický manévrovací prostor. Podporu své strany oficiálně stále má, ale předseda jeho domovských sociálních demokratů už připustil, že vláda by se bez Ponty mohla obejít.

Premiér je zatím největší úlovek v rumunském protikorupčním tažení, které vede speciální agentura s názvem DNA. Za poslední měsíce byly odsouzeny stovky lidí k vysokým trestům a ty se nevyhýbají ani skupině dosud „nedotknutelných“. Ponta je jedním z nich, protože údajné zločiny měl spáchat v době, kdy neměl premiérskou imunitu, soudu se nevyhne. Jeho datum zatím nebylo stanoveno.

Místní znalci jsou si téměř jisti, že je to začátek Pontova konce jako premiéra – je to už druhá rána po překvapivé porážce v loňských prezidentských volbách od Klause Iohannise. Soudní proces bude trvat dlouho a platí, že pokud Ponta svou…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1042
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte