Brusel se připravuje na výbušnou návštěvu. Europoslanec Jaromír Štětina pozval do europarlamentu Andrije Bileckého, velitele ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a šéfa ukrajinského Sociálně nacionálního sdružení (SNS). Nebude hovořit před plným plénem, Štětina s ním chce jen uspořádat společnou tiskovou konferenci, pro novináře a poslanecké kolegy.

Bileckyj je mimořádná a mimořádně rozporuplná postava. Nebýt jeho a jeho spolubojovníků, Rusko by okupovalo mnohem větší část Ukrajiny než dnes – když při ruské invazi ukrajinská armáda selhala, zastoupili ji právě Bileckého dobrovolníci. A dodnes zastupují. Jestli k návštěvě dojde – plánovaná je na září či říjen –, není jisté, „protože do té doby může Bileckyj klidně padnout v boji,“ říká Štětina.

Kromě toho je Andrij Bileckyj nácek. Rozhodně pro americké kongresmany, kteří speciálním dodatkem k zákonu zakázali instruktorům z USA cvičit příslušníky praporu Azov, protože je považují za „neonacisty a rasisty“. Štětina s tím nesouhlasí. „On sám ani členové praporu neobdivují Hitlera a nejsou ani rasisté, v oddílu Azov bojuje i řada cizinců,“ namítá.

Ale tak jednoduše věc odbýt nelze. Vlajka Azovu má ve znaku symbol, který je naprostou, jen obrácenou kopií znaku tankové divize SS Das Reich – ovšem podle Bileckého je to jen písmeno I protínající šikmou linku písmena N, jako „Idea Národa“. To je však jen úskok, ví to Bileckyj a ví to jeho publikum, byť se teď snaží o umírněnost. Z webových stránek SNS zmizely po…

Respekt 32/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 32/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte