Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Mladí proti Orbánovi

V Maďarsku demonstrovaly stovky tisíc lidí proti plánu zdanit internet

My, na rozdíl od vás, pane premiére, internet používáme. (Budapešťská demonstrace)
My, na rozdíl od vás, pane premiére, internet používáme. (Budapešťská demonstrace) • Autor: Globe Media / Reuters

Maďarského premiéra Viktora Orbána nikdo neviděl s chytrým telefonem v ruce a v jeho pracovně není počítač. Orbán žije mimo internet a možná to je důvod, proč se rozhodl uvalit daň na všechny ty zvláštní lidi, kteří ho používají.Když se pak minulý týden Budapeští a dalšími městy valily naštvané davy, které jej vyzývaly, nejenaby návrh daně okamžitě stáhl, ale také aby odstoupil, protože devastuje zemi a vtahuje ji do ruské sféry, byl prý podle zdrojů z jeho okolí velmi nemile překvapen.

Nebyl sám. Maďarská společnost si postupně navykla, že početné demonstrace proti Orbánově vládě, které opozice pořádá už od roku 2010, jsou jen povinnou jízdou politiků bez valného účinku. Tentokrát je to však jiné. Sto tisíc převážně mladých lidí se v Budapešti dokázalo během pár dnů zorganizovat přes Facebook a sejít se na zdaleka největší demonstraci, jakou Orbánova vláda dosud zažila.

Analytici v Maďarsku si lámou hlavu, jak mohl Orbán, který má nesmírně vyvinutý cit pro společenské nálady, udělat takovou chybu. Původní vládní návrh „internetové daně“ (14 korun za každý stažený či poslaný gigabajt dat)by dokonce vážně nabouralrozpočty rodin s dětmi, které používají Facebook a stahují si hudbu i filmy, ale i ten druhý, mnohemmírnější (paušální daň v přepočtu zhruba 70 korun měsíčně) je pro demonstranty nepřijatelný.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
3. - 9. listopad, č. 45/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte