Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Tajemná síla Jany Vaňhové

Co se skrývá za největší záhadou krajských voleb

36 y R40 2012
36 y R40 2012 • Autor: Respekt

Jak se jmenuje největší záhada nadcházejících krajských voleb? Jana Vaňhová. A co je na těchto dvou slovech tak záhadného? Síla, která dosavadní severočeskou hejtmanku žene nahoru. O pozici šéfky ústeckého regionu se totiž opět uchází žena, během jejíž vlády sevřelo kraj spolčení regionálních politiků a firem, které postupně v předražených zakázkách mělo připravit erár o desítky milionů.

Záhada je umocněná čerstvým zjištěním, že policie zatkla jejího náměstka Pavla Koudu. Impulzem je podezření z machinací s evropskými penězi a policisté se v této souvislosti zabývají i rolí samotné hejtmanky. Kandidatura Jany Vaňhové ale zatím vypadá neotřesitelně. A to i přesto, že její domovská ČSSD už kvůli podobným stínům nenasadila do krajských voleb nejen evidentně padlého středočeského lídra Davida Ratha, ale i jeho kolegu ze severní Moravy Jaroslava Palase.

Domluveno předem

Tuhle ženu s planoucímpřelivem, která na všechny strany rozdává úsměvy a dokáže dlouho mluvit spatra, lze v davu jen těžko přehlédnout. Na mítincích se mezi voliči pohybuje jako ryba ve vodě a stejně je tomu i teď v severočeském Duchově. Na historickém náměstí za zády se stranickým autem oblepeným předvolebními slogany právě před skupinkou náhodných posluchačů v rychlém tempu vypočítává, co vše v kraji dokázala, a slibuje, co bude následovat. Od stavby nových sociálních ústavů a škol přes zlepšení životního prostředí až po větší bezpečnost.

Sebevědomí hejtmanku neopouští ani ve chvíli, kdy začnou padat dotazy na korupční podezření, která se již několik týdnů vznášejí nad krajem a jí reprezentovanou vládou. „Budoucnosti se nebojím, protože jsem nic neudělala,“ říká hejtmanka. Podle informací Respektu je přitom tato žena i někteří její spolupracovníci v současnosti v hledáčku dvou specializovaných policejních složek. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) již několik měsíců rozplétá chobotnici, v níž krajští politici a vlivní úředníci posílali evropské dotace na rozvoj regionu dopředu vytipovaným firmám na předražené projekty a část zbytečně vyplacených peněz se jim měla vracet zpátky ve formě úplatků.

2012_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte