Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Muž, který změnil léčbu AIDS

Český chemik Antonín Holý pracoval do poslední chvíle, mimo jiné hledal lék na pravé neštovice

39 Avar Gunter Bartos R 30 2012
39 Avar Gunter Bartos R 30 2012 • Autor: Respekt

Siločáry osudu se někdy protnou zvláštním způsobem. V pondělí 16. července oznámil americký Úřad pro potraviny a léčiva, že poprvé v historii schvaluje použití určitého léku jako preventivního prostředku proti nákaze virem HIV. Je určen hlavně lidem se zvýšeným rizikem infekce, třeba těm, jejichž partner již virus v těle má. Schváleným přípravkem je lék Truvada kalifornské firmy Gilead Sciences, jeden ze současných preparátů k léčbě AIDS.

Téhož dne v Praze zemřel profesor Antonín Holý, jehož práce umožnila zrod nejen přípravku Truvada, ale i dalších protivirových léků, které dnes pomáhají pacientům po celém světě. Jako by Prozřetelnost chtěla dát Antonínu Holému dárek na poslední cestu – jenže on by z něj nejspíš moc velkou radost neměl. S preventivním nasazením léků proti AIDS nesouhlasil, obával se, že dodají lidem falešný pocit jistoty. Za nejlepší prevenci proti této smrtelné nemoci pokládal tento pracovitý a mimořádně skromný muž nepromiskuitní chování.

Udání a cesta do akademie

Prozřetelnost hrála s Antonínem Holým poněkud nejednoznačnou hru i na počátku jeho životní dráhy a cestu k úspěchu mu příliš neusnadňovala. Když začátkem padesátých let přemýšlel, co bude dělat po základní škole, tlačili na něj, aby se šel učit na horníka. Odolal, větší problém se ale vyskytl o pár let později. Studium chemie na Matematicko-fyzikální fakultě UK dokončil v roce 1959 a chtěl na škole zůstat jako odborný asistent; ačkoli měl červený diplom, místo se pro něj nenašlo. Někdo jej totiž udal, že kritizoval zásah sovětské armády proti „kontrarevoluci“ v Maďarsku v roce 1956.

S vědeckou dráhou to v tu chvíli vypadalo bledě, štěstí se ale na něj přece jen usmálo: po kratších peripetiích mohl nastoupit do akademie věd, konkrétně do Ústavu organické chemie a biochemie, kam jej přijal František Šorm – vysoce postavený člen KSČ s velkým vlivem, který ovšem využíval ve prospěch vědy. Politické „škraloupy“ ho nezajímaly, zato u mladých talentovaných vědců podle Holého vzpomínek přísně sledoval pracovní morálku a zájem o obor. V tomto ústavu pak Antonín Holý pracoval celý život a v letech 1995–2002 byl jeho ředitelem.

2012_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 778
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte