39 Avar Gunter Bartos R 30 2012
39 Avar Gunter Bartos R 30 2012 • Autor: Respekt

Siločáry osudu se někdy protnou zvláštním způsobem. V pondělí 16. července oznámil americký Úřad pro potraviny a léčiva, že poprvé v historii schvaluje použití určitého léku jako preventivního prostředku proti nákaze virem HIV. Je určen hlavně lidem se zvýšeným rizikem infekce, třeba těm, jejichž partner již virus v těle má. Schváleným přípravkem je lék Truvada kalifornské firmy Gilead Sciences, jeden ze současných preparátů k léčbě AIDS.

Téhož dne v Praze zemřel profesor Antonín Holý, jehož práce umožnila zrod nejen přípravku Truvada, ale i dalších protivirových léků, které dnes pomáhají pacientům po celém světě. Jako by Prozřetelnost chtěla dát Antonínu Holému dárek na poslední cestu – jenže on by z něj nejspíš moc velkou radost neměl. S preventivním nasazením léků proti AIDS nesouhlasil, obával se, že dodají lidem falešný pocit jistoty. Za nejlepší prevenci proti této smrtelné nemoci pokládal tento pracovitý a mimořádně skromný muž nepromiskuitní chování.

Udání a cesta do akademie

Prozřetelnost hrála s Antonínem Holým poněkud nejednoznačnou hru i na počátku jeho životní dráhy a cestu k úspěchu mu příliš neusnadňovala. Když začátkem padesátých let přemýšlel, co bude dělat po základní škole, tlačili na něj, aby se šel učit na horníka. Odolal, větší problém se ale vyskytl o pár let později. Studium chemie na Matematicko-fyzikální fakultě UK dokončil v roce 1959 a chtěl na škole zůstat jako odborný asistent; ačkoli měl červený diplom, místo se pro něj nenašlo. Někdo jej totiž udal, že kritizoval zásah sovětské armády proti „kontrarevoluci“ v Maďarsku v roce 1956.

S vědeckou dráhou to v tu chvíli vypadalo bledě, štěstí se ale na něj přece jen usmálo: po kratších peripetiích mohl nastoupit do akademie věd, konkrétně do Ústavu organické chemie a biochemie, kam jej přijal František Šorm – vysoce postavený člen KSČ s velkým vlivem, který ovšem využíval ve prospěch vědy. Politické „škraloupy“ ho nezajímaly, zato u mladých talentovaných vědců podle Holého vzpomínek přísně sledoval pracovní morálku a zájem o obor. V tomto ústavu pak Antonín Holý pracoval celý život a v letech 1995–2002 byl jeho ředitelem.

2012_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte