Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Speciál

Manželka a šéf v rovnováze

Teorie work-life balance připomíná, že práce
má být jen jeden díl denního rozvrhu

foto 600px • Autor: Respekt
foto 600px • Autor: Respekt

Když chcete ukázat svému dítěti duhu, práce mezitím neuteče. Ale než doděláte práci, duha zmizí.“ Tohle čínské přísloví se hojně cituje na školeních pro manažery na téma „work-life balance“, kde se vyučuje, jak správně vyvážit soukromý a pracovní život. Kde se přísloví vzalo ve slovníku lidí, kteří nikdy neměli čas a mluvili jen o výkonu, efektivitě a výsledcích? Odpověď zní: kdo není zdravý a spokojený, výkonu nedosáhne.

Za patnáct let vyhoření

Podnikat začal hned po revoluci. Znamenalo to dvanáct až čtrnáct hodin práce, kávy nepočítaně. Výsledky měl dobré, úspěch byl příjemný. „Po patnácti letech ale přišel zlom. Vyhoření, rozpad manželství a nakonec i prodej úspěšné firmy,“ vypráví Miroslav Spousta o jednom svém klientovi. Spousta pracuje jako kouč lidí na manažerských postech a takové peripetie vidí často. Právě pod vlivem takových příběhů se v českých firmách mění hektický styl z dob „budování kapitalismu“. „Když člověk přehání pracovní nasazení, vyhoření nastává po deseti patnácti letech, i když ho baví a naplňuje. Je tady už celá generace podnikatelů a manažerů, kteří začínali v 90. letech a tyhle problémy prožili. Teď je jim kolem čtyřiceti a mění přístup.“

Onen změněný přístup je právě ­„life-work balance“. Jenže jak správně pracovat a žít? To je otázka až na dřeň existence, a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].