Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Vedu jinou existenci

Vedu jinou existenci

Řím 26. září 1973. Rohové Palazzo Sacchetti na Via Giulia, číslo popisné 66. Uvnitř domu hoří. Taková hloupost: požár založený cigaretou v ústech. O několik týdnů později musí rakouský spisovatel Thomas Bernhard napsat:

„Na následky popálenin (…) zemřela v jedné římské nemocnici nejinteligentnější a nejvýznamnější spisovatelka, která v tomto století vzešla z naší země.“

Řeč je o Ingeborg Bachmannové. Její eseje o filozofii, literatuře a hudbě vyšly na sklonku loňského roku pod názvem Místo pro náhody II v nakladatelství Triáda.

Člověk je jediná bytost, která dokáže k něčemu směřovat. Snad to je důvod, proč se tak často zdá, že osud je příběh psaný od konce. I Bachmannová je ten případ. Její smrt v římské nemocnici pravděpodobně nezapříčinily ani tak popáleniny jako spíš úzkost, silná závislost na lécích a alkoholu. Už v mládí okouzlila Heinricha Bölla, Güntera Grasse a další členy Skupiny 47, kteří jí přiřkli roli zázračného dítěte rakouské literatury. Zprvu ji naplňovala, ale jak se postupně propsávala mimo řeč a řečnění doby, začala jí tato role být těsná. Při přebírání své poslední ceny pronesla slova, která jsou také jejím posledním publikovaným textem: „Když v tuto chvíli někdo jako já vyjde na veřejnost a otevře ústa, už to samo ho musí vést k závěru, že je tu naprosto nepatřičně. (…) Neboť hodina, jako je tato, nemá absolutně nic…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].