Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Příliš rychlá svoboda

Oprávněné sny Egypťanů otřásají zaběhnutým pořádkem

Američané tušili, že se něco blíží. Když v polovině ledna Hillary Clintonová vystoupila s projevem na americko-islámském summitu v Dauhá, zněla její slova pronášená tváří v tvář absolutním vládcům regionu velmi příkře. „Obyvatelé Blízkého východu mají nejhlubší obavy o další vývoj oblasti. (…) Mnohé už unavují zkorumpované instituce a nehybný politický pořádek. Požadují reformu, jež by jejich vlády učinila vstřícnějšími, výkonnějšími a otevřenějšími. (…) Na příliš mnoha místech se základy celého regionu propadají do písku.“

Clintonová nabídla podporu každému režimu, který se přestane bát občanské otevřené společnosti a pustí se na cestu reforem.

Také v Egyptě se nesedělo s rukama v klíně. Podle deníku The Wall Street Journal začala tamní opozice pod vlivem událostí v Tunisku během několika posledních týdnů narychlo skládat dohromady jakousi základní strukturu alternativní vlády. Vznikly zárodky opozičního parlamentu složeného ze stovky odborářů, soudců a představitelů opozičních uskupení včetně zakázaného Muslimského bratrstva. Začal se připravovat plán.

Když ale vypukly demonstrace, šlo všechno příliš rychle jak na americkou administrativu, tak na rodící se opoziční vládu. Ministryně zahraničí Clintonová ještě na počátku nepokojů v Tunisku opakovala, že se „nestaví na žádnou stranu“. Po prvních demonstracích v Káhiře tvrdila, že „věří…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].