Premiér Petr Nečas oznámil, že se vláda nebude zabývat nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu. Šéf úřadu František Dohnal byl totiž minulý týden odsouzen k podmínce, a vláda přece nebude poslouchat výtky za špatné hospodaření od někoho, kdo má sám máslo na hlavě. Možná to tak premiér cítí, neměl by se však řídit emocemi, nýbrž zákonem. A podle něj je Dohnal stále šéfem jedné z nejvlivnějších a nejdůležitějších ústavních institucí této země a exekutivu i zákonodárce musejí zajímat závěry – velmi často alarmující – kontrol NKÚ.

Premiérovo vyjádření je tedy dalším mezníkem v již dva roky trvající nepřehledné hře o křeslo šéfa NKÚ. František Dohnal v ní čelil postupně čtyřem trestním oznámením, dvěma soudům a několika kárným řízením. Trestní oznámení podávali poslanci, stejně tak většinu kárných žalob. Oficiálním důvodem je údajné špatné hospodaření Františka Dohnala, bydlení v luxusním bytě a odpor proti kontrole, kterou chtěli poslanci v NKÚ provést. Pravděpodobným skutečným důvodem je ovšem zřejmě touha politiků dobýt významný post, na němž momentálně sedí muž, od nějž hrozí kontroly různých státních zakázek a obchodů. Do jisté míry to potvrdil i soud, který zbavil Dohnala viny za údajné zneužívání luxusního bytu. „Obvinění neslo znaky manipulace a politických tlaků,“…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte