Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Fuga aneb umění úniku

Fuga je vrcholnou hudební formou baroka, mexický spisovatel Sergio Pitol ale titulem své knihy Umění fugy odkazuje ještě k něčemu jinému. Ve španělštině totiž slovo fuga znamená únik, odkazuje k prchavosti, nestálosti a pomíjivosti. „Cestovatel i spisovatel mají pouze jistotu odchodu,“

píše Pitol.

Sám v roce 1961 utekl před autoritativním režimem z Mexika, bylo mu 28 let. Prodal všechny své knihy a obrazy a přežíval pak nějaký čas ze dne na den v hotelech v Londýně, Římě nebo v divoké čtvrti Escudellers v Barceloně, kam se v 60. letech stahovali hippies, dealeři a pasáci. Jednou se tu Pitol stal i svědkem vraždy, což s ním silně otřáslo. Často neměl peníze a někdy ani nic k jídlu a propadal se do depresí: „Poznal jsem temný svár. (…) boj mezi pokušeními světa a nevyhnutelnou samotou tvůrčího procesu. Touhu po světě a současně jeho odmítnutí.“ Pak ale získal místo v diplomatických službách a více než dvacet let působil jako kulturní atašé ve Varšavě, Pekingu a v 80. letech i v Praze. Je proto s podivem, že se k českým čtenářům dostává jeho první kniha až teď. A to i proto, že Sergio Pitol je držitelem nejprestižnější literární ceny iberoamerického světa – Cervantesovy ceny.

Jeho kniha esejů je tak rozmanitá tematicky i žánrově, že jde tuto mozaiku jen těžko vystihnout. Prolínají se tu autorovy zážitky z dětství a cest, vzpomínky na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].