Anketa: Měla by policie stíhat skupinu Ztohoven za zneužití občanského průkazu k uměleckým účelům?
 

04_anketa_banner.jpg
04_anketa_banner.jpg

06_raupachova_archiv_R03_20_n.jpg
06_raupachova_archiv_R03_20_n.jpg
DAGMAR RAUPACHOVÁ
advokátka

Mám ráda věci, které v sobě nesou nápad. Z toho pohledu mi může být postup skupiny sympatický. Mohu rozumět i tomu, že svůj „objev“ nechtěli hned nahlásit policii, ale chtěli sami zjistit, co vše je možné. Pro mě je ale při jednání hranice tam, kde už dochází k poškození někoho či něčeho. Máme tady pravidla a ta bychom měli všichni dodržovat. Názor, že právě v tomto případě jsou orgány činné v trestním řízení „odvážné“ a v jiných kauzách nikoli, lidsky chápu, ale to už je jiný problém.

 

06_molek_archiv_R03_2011_n.jpg
06_molek_archiv_R03_2011_n.jpg
PAVEL MOLEK
Právnická fakulta MU v Brně

Na základě kusé informace z médií nemohu říci jasné ANO či NE. Obecně platí, že co na půdě galerie může být napoprvé vtipným uměleckým upozorněním na společenský problém, může být podruhé, jinde či s jinými motivacemi, právem stíháno. Hranice mezi vtipem a trestným činem je tenká. Ztohoven je na tenkém ledě a musí spoléhat na cit policie pro humor a umění. Policie má pak příležitost ukázat, zda dokáže odlišit umělecké dílo chráněné svobodou projevu od trestného činu. Na rozdíl ode mne k tomu má kompetenci. A snad má i ten smysl pro humor.

 

06_kotalik_archiv_R03_2011_n.jpg
06_kotalik_archiv_R03_2011_n.jpg
JIŘÍ T. KOTALÍK
historik architektury, rektor AVU

Jsem přesvědčen o tom, že policie by neměla Ztohoven stíhat. Jednak k žádné škodě nedošlo a zadruhé manipulace s občanskými průkazy byla součástí uměleckého záměru. Nehodnotím, zda je tento koncept dobrý či špatný, ale musím respektovat nedotknutelnost osobní svobody názoru umělce. A to by měly i všechny orgány činné v trestním řízení. A možná by se slušelo umělcům poděkovat za to, že je upozornili na mezery v systému. Celá kauza je uměle nafouklá a její mediální oživování je zřejmě součástí uměleckého konceptu. Proč ne, buďme nad věcí.

 

06_pospiszyl_archiv_R03_201_n.jpg
06_pospiszyl_archiv_R03_201_n.jpg
TOMÁŠ POSPISZYL
teoretik výtvarného umění, publicista

Umělecké záměry před zákonem neomlouvají. Jak před lety moudře řekl Milan Knížák, umělci musí stát jeho tvorba za to, aby za ni byl třeba i zavřen. Padělání dokladů je trestné a pokud Občan K. skupiny Ztohoven působí, jako kdyby k něčemu podobnému došlo, pak je logické, že to policie musí vyšetřit. Ale žádní zločinci to nejsou. Svou cestou za hranu zákona – pokud k ní došlo – chtěli něco vyjádřit a ne jen obelstít systém. I proto je důležité, aby teď Ztohoven neutíkali před odpovědností a dokázali za svým dílem i jeho důsledky stát.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte