Desítky tisíc studentů tento měsíc maturují, a ačkoli se k ústní zkoušce, která letos oproti zvyklostem předchází zkoušku písemnou, jistě oblečou svátečně, vážnost maturit je přesto ohrožena. Právě „navrácení prestiže maturitě“ byl přitom jeden z důvodů, kterým zastánci státních maturit argumentovali pro jejich zavedení. Projekt se připravoval víc než deset let a spolykal přes půl miliardy korun. Stovky milionů má navíc stát každoroční provoz.

Úmysl navrácení prestiže se ale zvrhl v pravý opak. Většina studentů, bezmála devadesát procent z nich, si totiž vybrala lehčí verzi státní maturity. Ta přitom vznikla hlavně proto, aby ze hry o maturitní vysvědčení úplně nevypadly děti, které dělají maturitní obory na některých učilištích a odborných školách. Je jasné, že složením téhle „nouzové“ verze se gymnazista opravdu pyšnit nemůže. Jak vyzkoušela některá média, zvládne ji i průměrný žák deváté třídy.

Studenti se chovali racionálně. Proč se zbytečně učit a riskovat neúspěch, když je nakonec úplně jedno, kterou variantu složím? Vysoké školy uznávají lehkou i obtížnou maturitu. A ani další vize tvůrců státních maturit, že „nahradí přijímací zkoušky na vysoké školy“, nevyšla. V tomto ohledu totiž úplně zaspali. Před pár lety snad ještě měli šanci akademiky přesvědčit, že jim…

2011_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte