21A_R09_2010_n.jpg
21A_R09_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Vůdcem Muslimského bratrstva v Egyptě se stal radikální profesor

Řešením je islám! Toto heslo je v Egyptě, kde jsou zakázány politické strany založené na náboženském základě, vidět už mnoho let před každými volbami. Nepatří žádné oficiální straně, a přesto se díky němu dostala v roce 2005 do dolní komory parlamentu celá pětina poslanců (88).

21A_R09_2010_s.jpg
21A_R09_2010_s.jpg • Autor: Respekt
V muslimském světě tento paradox žádnou záhadou není: je jen důkazem politické síly nejstaršího hnutí, jehož ideou je moderní politický islám (v dnešním slovníku islamismus). Jmenuje se Muslimské bratrstvo a jeho myšlenkami se inspirovaly další skupiny v muslimských zemích, například palestinský Hamás.

V polovině letošního ledna se novým, už osmým vůdcem egyptského bratrstva stal Muhammad Badí, 67letý profesor veterinární medicíny na jedné z provinčních univerzit. Význam této události je pro islamisty a politický život v Egyptě zásadní. Po vnitřním soupeření mezi reformním a konzervativním křídlem se vedení bratrstva chopila stará radikálnější garda, čímž naděje na integraci islamistů do egyptského politického života zeslábly.

Muslimskému bratrstvu, založenému už v roce 1928, se u egyptských úřadů dodnes nepodařilo dosáhnout registrace jako politické strany. Svých dnešních 88 poslanců propašovalo do parlamentu ve volbách v roce 2005, kdy vládnoucí režim na nátlak Západu uvolnil…

2010_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte