19D_varianta_R50_2010_n.jpg
19D_varianta_R50_2010_n.jpg

Politická pornografie i obyčejné drby. Obsah diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks získal už řadu přídomků, a byť není zcela jasné, kolik dalších zpráv může přinést skutečně výbušné informace, většina z těch známých nechává politické komentátory v klidu. Neplatí to však absolutně. V případě jedné z klíčových světových mocností – Ruska – nabídla korespondence amerických ambasád hutnou dávku informací hovořících o fatálním selhávání demokracie a porušování lidských práv. Rusko se podle neúspěšně utajené americké analýzy změnilo v nevyzpytatelný „mafiánský stát“, který své zájmy doma i v zahraničí prosazuje prostřednictvím „neprůhledných podnikatelských struktur“ a nelze se na něj spolehnout.

19D_varianta_R50_2010_s.jpg
19D_varianta_R50_2010_s.jpg
Při tak tvrdém odsudku musí Češi zákonitě zpozornět. České firmy dnes v Rusku masivně investují. A naopak: kromě toho, že se k nám stěhují liberálnější Rusové, usilují tamní státem kontrolované firmy hned o několik významných obchodů v Česku. Ve hře je mimo jiné půlmiliardová zakázka na dostavbu Temelína i fakt, že už dnes podle statistik obchodní komory ovládají ruští majitelé devatenáct procent v Česku fungujících společností (vůbec nejvíc po samotných Češích, sousední Němci kontrolují dvanáct procent). Dobře se vyznat v „mafiánském Rusku“ a rizicích, které z něj pro nás vyplývají, je tedy naléhavější výzva, než se dosud mohlo zdát.

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte