Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Polský „obyčejný život“

„Poprvé po letech jsem si přečetl knihu, od které jsem se nemohl odtrhnout.“ „Traktát o louskání fazolí se stal prvořadou událostí polské literatury. Je to nejtajemnější dílo v tvorbě Wiesława Myśliwského.“

Stačí jen zběžně prolétnout internet a hned se na člověka valí emoce, které vzbudil román Traktát o louskání fazolí od osmasedmdesátiletého Wiesława Myśliwského. A není divu: kniha v roce 2007 získala významnou polskou cenu Nike. Nike můžeme srovnávat s českou Magnesií Literou, ale v Polsku má cena větší tradici (od roku 1997, Magnesia od 2002) i ohlas. Postupné několikaměsíční vybírání finalistů je ostře sledováno, přímý přenos vyhlášení výsledku prožívají Poláci jako napínavé drama. Vybírá se jedna jediná kniha a oceněný autor obdrží pěknou částku 100 tisíc zlotých (asi 650 tisíc Kč; Magnesia 200 tisíc Kč). Kniha následně vychází v desetitisícových nákladech. Tedy úspěch a emoce zaručeny. Takovou historii má za sebou i Traktát o louskání fazolí.

Na úctyhodném rozsahu 368 stran Traktátu se odvíjí monolog stárnoucího muže, žijícího na polském venkově s neznámým příchozím. Oba muži společně loupají fazole a hlavní postava-vypravěč při tom vzpomíná na důležité okamžiky svého života. Je to v kostce polská historie 20. století, ale nahlížená zorným úhlem obyčejného člověka. Druhá světová válka a její útrapy, ztráta rodiny, nástup komunismu a nejistoty mladého…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].