07_R43_2010_n.jpg
07_R43_2010_n.jpg

07_R43_2010_s.jpg
07_R43_2010_s.jpg
Podobnou stížnost na to, že váha hlasu voličů se u malých a velkých stran liší, Ústavní soud zamítl po sněmovních volbách v roce 2006. Bude to teď hrát roli?

Zatímco u voleb do sněmovny víte, že to mají být zásady systému poměrného zastoupení – a vy tudíž můžete zkoumat, v jaké míře zákon tuto zásadu deformuje –, v případě voleb komunálních se o tom v ústavě moc nedozvíte. Dozvíte se to jen v zákoně a ten zákon nemůžete konfrontovat s ústavou, protože ústava se k tomu nevyjadřuje.

Při posuzování půjde také o to, o jaké instanci mluvíme, a u každé je jiné kritérium posuzování věci. V první instanci by takovou stížnost zkoumal Městský soud v Praze, čili krajský správní soud, a pak se může politická strana, případně i volič dostat až k Ústavnímu soudu. Správní soudy zkoumají, v jaké míře bylo během voleb porušeno to či ono ustanovení zákona o komunálních volbách. A co se tady mohlo porušit? Zákon přímo hovoří o možnosti utvořit volební obvody. To, že politicky něco není úplně košer, totiž ještě nutně neznamená, že je to protiprávní. Ano, zastupitelstvo zároveň snížilo počet členů nového zastupitelstva, což je první tah proti zásadě poměrného zastoupení, plus rozdělilo Prahu do obvodů, čili autoři evidentně vytvářeli podmínky pro neúspěch malých stran. Ale zákon to umožňuje. Rovněž je otázka, co je malý volební obvod – obecně se dělí na malé, střední a…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1734

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte