Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Spálený jazyk Shloma Venezii

Autentické svědectví člena osvětimského sonderkommanda

Rozpálené římské uličky nedaleko Fontány di Trevi jsou přecpány turisty. Vlezete do zapadlého obchůdku s oblečením, kde funguje klimatizace a za pultem stojí elegantně oblečený, podsaditý muž. Nežertuje žoviálně s turisty, jak to dělají jiní italští obchodníci. Je vážný. S bolestí vepsanou v očích.

Byl by to banální římský obrázek, kdyby se ten muž nejmenoval Shlomo Venezia a nebyl jedním z posledních žijících klíčových svědků německého vyvražďování Židů v Osvětimi. Člen osvětimského sonderkommanda, původem řecký Žid ze Soluně, který zázrakem přežil běžící pás smrti, se po válce usadil v Itálii, zemi svých předků. Oženil se a s maďarskou ženou Marikou vychovali tři děti. Shlomo pracoval v hotelích jako recepční a nakonec si otevřel krámek s konfekcí. Ale za těmito vnějšími aktivitami se skrývá zhoubný nádor jménem Březinka, který přeživšího nepřestal nikdy sužovat. Sám o tom říká: „Všechno mě vrací zpátky do tábora. Cokoli dělám, cokoli vidím, v mysli jsem pořád na tom samém místě. Z krematoria člověk nikdy nevyjde celý.“

Made in Germany

S tíhou válečného prožitku se Venezia pokouší otevřeně zápasit od roku 1992, kdy se poprvé od války vrátil do Osvětimi-Březinky a začal o všem otevřeně vyprávět – studentům i rodině. Zprávou přeživšího je také knižní rozhovor V pekle plynových komor, který s Veneziou v roce 2006 vedla francouzská…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].