Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Zabránili jsme třetí světové válce

Za okupaci a události z 21. srpna roku 1968 se sice omluvil poslední sovětský prezident Michail Gorbačov a po něm i další ruští politici. Podle průzkumů moskevského Centra Levada ale více než polovina dnešních Rusů neví o invazi sovětských vojsk do ČSSR nic a nemá na ni vlastní názor. Vojenští pamětníci navíc stále razí starou verzi o „bratrské pomoci“. Patří k nim i generál Pavel Kosenko (91), poslední žijící velitel sovětských jednotek, které před 42 lety obsazovaly centrum Prahy.

34varianta_R34_2010_n.jpg
34varianta_R34_2010_n.jpg

Odkud pocházíte?

Ze střední Ukrajiny, z Čerkaské oblasti u Dněpru. Rodiče byli obyčejní zemědělci. Bylo nás sedm sourozenců, já jsem nejstarší.

Měli jste v rodině vojenskou tradici?

Kdepak. Otec vychodil sotva dvě třídy, matka byla úplně negramotná. Mě to táhlo do armády samotného, měla prestiž. Otec mě ale odrazoval. Říkal: Udělej si normální školu, pak uvidíš. Tak jsem se v roce 1938 stal učitelem na základní škole. Těsně před válkou jsem narukoval, asi osm měsíců jsem byl záklaďákem a pak jsem nastoupil do vojenského pěchotního učiliště ve Vladivostoku. To jsem absolvoval a šel hned na japonskou frontu.

Říkal jste, že sovětská armáda měla prestiž. Byl v tom i ideologický rozměr? Rodiče byli komunisti?

Ne. Otec vychodil dvě třídy, matka ještě méně, jakýpak komunismus. Vedli nás ke svědomitosti – učit se a poctivě pracovat. To bylo všechno.

Vy sám jste vstoupil do komunistické strany?

Ano. Byl jsem pionýr, komsomolec, a když jsem absolvoval vojenské učiliště a vypršela mi čekací lhůta, stal jsem se v roce 1940 členem komunistické strany. Stranickou legitimaci dodnes mám u sebe.

Žádné pochyby o vstupu do komunistické strany jste neměl? V Sovětském svazu bylo po krutých stalinských čistkách ze třicátých let, začátek a průběh války také nebyly ze strany sovětského vedení zrovna učebnicové.

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte