Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mašínové na samurajské cestě

Divadlo na vodě se na Baťově kanálu pustilo do těžkého tématu

masinove.jpg
masinove.jpg

Tradice velí, aby se poslední červencový týden takříkajíc „všichni“ sjeli do Uherského Hradiště. Nic proti Letní filmové škole, za pozornost však stojí i to, že jen o pár kilometrů výš proti proudu řeky Moravy vzniká trochu jiná tradice. Skupina brněnských divadelníků kolem Matěje T. Růžičky (šéfa zaniklého Divadla v 7 a půl) spustila v nenápadné obci čtyřlístkovského jména Spytihněv již čtvrtý ročník svého ambiciózního projektu Divadlo na vodě.

Plenérové divadlo se v létě provozuje leckde a lecjak, to Růžičkovo je výjimečné hned z několika hledisek. Hraje se opravdu na vodě, konkrétně na zakotveném hausbótu a malém pontonovém pódiu před ním; na souši zůstávají pouze diváci zahalení do husté clony ze sponzorských repelentů. Po každém představení se vše posune po Baťově kanálu do další vesnice – po spytihněvské premiéře teď následuje čtrnáctidenní plavba se sedmi reprízami, končí se 13. srpna derniérou v Petrově u Hodonína.

Představení jsou určena především místnímu publiku, což také není běžné. A konečně, a to je na celé věci vůbec nejnezvyklejší, toto divadlo si nevybírá odpočinková letní témata – důsledně se snaží být politické a „morálně neklidné“.

Minulé ročníky tak nabídly dramatizaci Vyššího principu nebo hru o trampech, kteří v padesátých letech skončili v pověstné uherskohradišťské věznici. A letos Divadlo na vodě hraje o bratrech Mašínech.

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte