43A_R30_2010_n.jpg
43A_R30_2010_n.jpg

Co pro vás osobně znamenala krize – tedy jaké poučení a životní zkušenosti jste si z ní odnesl a co vnímáte jako její klíčové aspekty? Co jste se díky ní dozvěděl o vaší roli faráře ve společnosti?

Pro mne znamenala krize spíše příležitost k přemýšlení o uspořádání naší civilizace než co jiného. Naší diakonii v Litoměřicích sice vzala krize některé sponzory z podnikatelské sféry, nijak zvlášť se to ale na naší práci neprojevilo. Náš kraj totiž jako první začal s financováním sociálních služeb na základě své veřejné zakázky a díky tomuto – konečně racionálnímu – zdroji peněz jsme na tom možná lépe než kdy předtím. Jako jeden z manažerů naší organizace jsem si tak uvědomil, jak důležitý je dobrý systém státu v sociální oblasti a jak nesmyslné jsou řeči o neviditelné ruce trhu.

Asi jako každého mne krize vedla i k hlubším úvahám - výraz krize pochází z řeckého krinein, rozlišovat, třídit, rozhodovat se. Měli bychom tedy pochopit krizi tak, jako se chápe bolest v medicíně: jako cenný signál, kterému je třeba porozumět. Bolest zpravidla ohlašuje nějakou chybu, kterou je třeba napravit, ukazuje, kudy cesta nevede, a nutí a pomáhá najít kvalitnější fungování či řešení. Zdravotníci dokonce slovo krize používají pro obrat v nemoci pacienta, který směřuje k jeho uzdravení - nebo ke smrti.

Jak známo, každá krize může být i šancí – při té současné je třeba pochopit, že problém krize je…

2010_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte