41AA_tomki_R28_2010_n.jpg
41AA_tomki_R28_2010_n.jpg

Hodinová výpověď pro celý management a silná slova o plýtvání, které už se „nebude tolerovat“. Na takové zemětřesení ve státní firmě nejsou Češi zvyklí a už vůbec ne v případě Českých drah, tedy monopolu proslulého svým ztrátovým provozem v řádu miliard korun. Konec mocného muže české železnice Josefa Bazaly – někdejšího šéfa celých Českých drah, který poslední tři roky řídil jejich nejziskovější část ČD Cargo – interpretují česká média jako souboj manažerů: Bazaly a šéfa ČD Petra Žaludy, který o odvolání rozhodl. Spokojit se s takovým vysvětlením by ale byla chyba. Nejen proto, že oba muži jsou placení z kapes daňových poplatníků. Na železnici díky posledním událostem konečně vystoupily na světlo problémy škrtící už roky její skutečný rozvoj a spolu s tím se opět nabízí otázka, jak daleko mají tuzemské dráhy k vytoužené proměně.

41AA_tomki_R28_2010_s.jpg
41AA_tomki_R28_2010_s.jpg

Jděte raději jinam

Zůstaňme pro začátek u firmy ČD Cargo a jejího odvolaného šéfa Josefa Bazaly. A začněme třemi čísly: 1,4 miliardy (2007), 470 milionů (2008) a minus 380 milionů (2009). Propad hospodaření, jaký firma za poslední tři roky pod Bazalovým vedením vykázala, je závratný. Ekonomická krize sice srážela většinu evropských dopravců, například čeští silničáři ale ztratili jen asi desetinu zakázek (dráha zhruba dvakrát tolik) a někteří konkurenti Českých drah na železnici dokonce za uplynulé roky rekordně rostli.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte