Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kupci, hokynáři a strašpytlové

Aby to v Česku náhodou nezapadlo: Polsko a Švédsko se před čtrnácti dny přihlásily k účasti na záchranném plánu pro euro, a to navzdory tomu, že obě země euro ještě nepoužívají. V rozhovoru pro Newsweek se k tomu vyjádřil polský ministr zahraničí Radosław Sikorski: „Poprvé jsme reagovali na něco, co se děje v Evropě, nikoli jako středoevropská či východoevropská země, ale jako severoevropská země. Polsko je nyní součástí řešení finanční krize.“

Jak nám to hezky kontrastuje s postojem české vlády. Ministr financí Eduard Janota Respektu bezelstně sdělil, že o českém postoji k celé věci mluvil pouze s premiérem po telefonu cestou na letiště. Jinak by to prý schytal z obou části politického spektra. Český postoj prý má být: chovejme se tak, abychom po nikom nemuseli nic chtít.

Není lepší příklad srovnání vizionářského a odvážného přístupu, který předvádí Sikorski (není jistě náhodou, že Sikorski má Oxford), se zápecnickým, kupeckým a počtářským přístupem české politiky a odcházející úřednické vlády. Jako by nestačilo, že česká politika je dědičně provinční, ještě to stvrzujeme tím, že v době osudových výzev pro Evropu vedou vládu statistik a vrchní účetní.

V této souvislosti se znovu a znovu vynořuje euroskeptický názor, že euro je umělý, politický projekt. Ano – samozřejmě – částečně ano, ale co není? Kdyby o vzájemném kurzu obou německých marek rozhodovali hokynáři a účetní, byl by dodnes mezi oběma Německy plot,…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte