Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Tvář

Kdo jsem, kam patřím

Nový film Rachida Bouchareba ve Francii rozpoutal vášně

Když jsem se nedávno vrátil ze Spojených států, s překvapením jsem zjistil, že se nemůžu svobodně pohybovat, poněvadž mě neustále doprovázejí tři chlapíci z ochranky. Což se v Cannes týká i mých herců. Opravdu to musíme zažívat kvůli jednomu filmu?“ Tuto otázku řečnicky položil po příjezdu na letošní Filmový festival v Cannes alžírsko-francouzský režisér Rachid Bouchareb (1953), jehož filmy se zabývají hledáním identity členů etnické menšiny a existencí těch „jiných, odlišných“ ve většinové společnosti. Poslední snímky pak otevírají temné kapitoly novodobé francouzské historie.

Nebyl to však pouze on a jeho realizační tým, kdo se cestou po slavném korzu La Croisette k hlavnímu projekčnímu sálu divil. Dva dny před koncem světoznámé přehlídky přímořské letovisko budilo spíš dojem, že se tam sešli vrcholní politici než umělci. Okolí filmového paláce hlídaly speciální zásahové jednotky CRS, organizátoři šacovali diváky a nekompromisně zabavovali všechny nebezpečné předměty.

V pátek se na festivalu totiž poprvé veřejně promítal nový Boucharebův film Hors la loi (Mimo zákon) popisující osudy tří alžírských bratrů ve Francii v době po druhé světové válce. Do Cannes proto mířili rozhněvaní veteráni z alžírské války, zástupci asociací francouzských repatriantů z někdejšího severoafrického departementu, stoupenci Le Penovy Národní fronty, ale i několik poslanců parlamentní strany UMP. Neboli lidé, kteří se nikdy nesmířili s…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte