Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Zapleteni v sítích

Davové hysterie a volby do parlamentu mají něco společného. Jsou projevem propojené lidské společnosti, která se chová jako jeden velký superorganismus. Jak ukazují ve své nedávné knize Američané Nicholas Christakis a James Fowler, vědci jen postupně začínají odkrývat, jak celá složitá síť vztahů jménem lidstvo vlastně funguje.

48_tema01_R20_2010_n.jpg
48_tema01_R20_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Záznamy kanadských lékařů z vesnice v provincii Manitoba se nečtou lehce. „Do ordinace dorazil čtrnáctiletý chlapec. Před čtyřmi měsíci se zkusil oběsit. Před sebevražedným pokusem se mu zdálo o ženě s dlouhými vlasy, trochu naježenými na temeni hlavy, s černou tváří a v dlouhém kabátě. ‚Každý tady prý tu ženu vídává.“

Nejedná se o scénář k hororu. Chlapec byl jedním z mnoha domorodých obyvatel provincie, v níž již několik desetiletí pravidelně propukají epidemie sebevražd. V tomto případě se jedná o záznam z roku 1995, kdy ve vesnici o tisíci pěti stech duších během čtyř měsíců zemřelo šest mladých lidí a dalších devatenáct se o sebevraždu neúspěšně pokusilo. Jev je v Kanadě považován za závažný problém a hlavu si s ním láme kdekdo. Život domorodých komunit v chladné provincii je poznamenán chudobou, alkoholismem a drogami, přesto se zatím nikdy nepodařilo jednoznačně vysvětlit, proč epidemie propukají právě tady, a ne třeba na předměstích kanadských velkoměst.

Nebo zkusme jiný příklad. V Tanzanii v roce 1962 propukla vlna nakažlivého smíchu. Veselo z ní ale nebylo nikomu. Během několika týdnů prošlo opakovanými, nekontrolovatelnými a dokonale vyčerpávajícími záchvaty více než tisíc obyvatel v okolí Viktoriina jezera. V oblasti bylo nutné zavřít školy, protože žáci se svíjeli smíchy po zemi a po několika hodinách se totéž dělo v jejich rodinách a vesnicích. Po několika měsících vlna jednoduše opadla.…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte