Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Mimochodem

Pojetí fleku

vrankova_n.jpg
Karolína Vránková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Přesně mezi Děčínem a Bad Schandau se objevil ten flek na nohavici. Jako by tam něco ukáplo. Ale ještě před chvílí byly ty kalhoty docela čisté. Jak to? Mohla za to právě hranice mezi Německem a Českem, jak jsem zjistila.

Musela jsem ovšem nejdřív udělat pár pokusů. Jeden z nich se odehrál po půlnoci v berlínském U-Bahnu, který je tou dobou plný cestujících na tahu z klubu do klubu. Vypadali všichni, že si odskočili z nějakého toho nezávislého filmování. Měli ty správně barevné tenisky a kožené kabáty a v kapse lahváče a patku nastavenou přes oko tak, aby když kamera najede na detail, probleskl uhrančivý pohled. Jenže o to teď nešlo. My jsme tu byly s Justynou na pokusu.

Justyna pochází z Varšavy, je krásná a reprezentativní. Když byla dítě, tatínek jí vždy kladl na srdce – hlavní jsou bílé punčocháčky a čisté botky, protože tak se pozná lejdy. A s lejdy Justynou jsme se na německou parádu podívaly očima česko-polských holčiček, vedených k čistotě a pořádku. Jeden měl díru v botě prošlapanou naskrz. Další měl nohavice odrbané tak, že se mu na nich udělaly kolem dokola třásně jako na peršanu. Jeden si po kalhotách šlapal a jarní břečka mu vyvzlínala až ke kolenu. Odřené tašky, okopané boty, roztřepené rukávy a odpárané kapsy. Vidět to tak Justynin tatínek.
U Justyny doma se žehlily i ponožky. U nás se také mnohé žehlilo. Ale tady jsou lidé, kteří ani nevlastní žehličku, a přesto žijí. A přesto se ukazují v U…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1154
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte