Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Úspěch

Naučte se mluvit

Je to nový trend a mimořádný výkon: mezi českou mládeží získávají na oblibě soutěžní debaty v cizím jazyce

38B_cudlin_R20_2010_n.jpg
38B_cudlin_R20_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Sál Českého muzea hudby se naplňuje lidmi a dívky v první řadě ještě mluví česky. Ale už chvíli nato stojí čtyři české gymnazistky za řečnickým pultem a německy se přou o státních maturitách. Dvě jsou pro a dvě proti – přesně podle pravidel. Soutěž Mezinárodní debaty mládeže, jejíž obliba v Česku stoupá stejně jako úspěch jejích tuzemských aktérů, se drží jasných regulí a běží přesně odměřený čas. Každá ze čtyř soutěžících má dvě minuty na prezentaci svých názorů. Následuje dvanáctiminutová diskuse a po ní mají soutěžící minutu na shrnutí svého stanoviska. Při posledním výstupu mají už debatérky dovoleno měnit svůj původní názor – pokud je o tom argumenty protihráček přesvědčí.

Nálada ve finále je prodchnutá nadšením a úctou k soutěžícím diskutérům, skoro jako bychom se ocitli někde ve starověkém Řecku. Návštěvníkům hrají hudebníci z Konzervatoře Jana Deyla, čestní hosté pronášejí oslavné proslovy. „Já potřebuji asi ještě dvacet let, než umím debatovat česky,“ říká německý velvyslanec Johannes Haindl. A profesor Jan Sokol poučuje přítomné, jakou důležitost má v malé středoevropské zemi znalost cizích jazyků.

„Tato soutěž překračuje hranice školního světa,“ říká jedna z organizátorů debatního klání Heike Uhligová, jinak vedoucí jazykového oddělení v pražské pobočce Goethe-Institutu, který spolu s německou Centrálou pro vzdělávání v zahraničí soutěže pořádá. „Finalisté poznávají…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte