Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Lekce žluté aktovky

Dva pozoruhodní pedagogové obohatili zdejší výtvarnou scénu o pár čerstvých slibných jmen

Mysteriózní brašna v názvu výstavy Tajemství žluté aktovky má vcelku prosté vysvětlení. V pedagogické branži se prý používá jako označení způsobu výuky, při němž učitel přednáší o něčem jiném, než má v popisu práce. Prostě když třeba fyzikář začne místo o teorii strun vyprávět o závěru fotbalové ligy: studenty to probere z letargie, a když je jejich učitel dostatečně schopný, nakonec dokáže na principu vycházení ze zabezpečené obrany vyložit i základní kameny přírody mnohem lépe, než kdyby se řídil jen předepsanými skripty.

Výtvarník a kurátor Michal Pěchouček při vybírání jména čerstvé expozice, rozdělené mezi dvě pražské galerie (NoD a Jelení), po tomto termínu samozřejmě nesáhl jen tak zbůhdarma. Sám se totiž ocitá v podobné pozici. Momentálně učí na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a jak říká, „v multimediálním ateliéru student vždycky přijde s něčím, s čím nemáte žádnou zkušenost“. Proto nezbývá než improvizovat. Podobně je na tom i druhý kurátor Dušan Zahoranský – ten zase donedávna pracoval na Západočeské univerzitě v Plzni. Oba si teď vybrali ke spolupráci několik svých studentů a česká výtvarná scéna je rázem bohatší o několik zajímavých jmen.

Tortura rohlíků
Tak třeba Libor Uher, autor instalace, ve které předvádí, jak důmyslně se dá provádět tortura na obyčejných rohlících: přikurtované pečivo se zde mučí pomocí žiletek, hřebíků, pilky i horkého vosku. Je to pitoreskní dílko, ale zároveň z…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1582
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte