Auta může pohánět proud z elektráren, vodík představuje zbytečný mezikrok

Spisovatel Jules Verne si před více než sto lety představoval, že se voda stane „uhlím budoucnosti“. Ještě nedávno se zdálo, že se ta chvíle přiblížila. Spojené státy chtěly za předchozího prezidenta nastoupit novou cestu čisté a dostupné ekonomiky založené na vodíku, a zbavit se tak závislosti na ropě z nestabilních oblastí světa. Vodík, který lze získat z obyčejné vody, se měl stát zdrojem energie pro automobily, ale také lodě, vlaky, letadla, vytápění domácností a podobně. Dnes se však zdá, že žádná z těchto vizí se naplnění hned tak nedočká.

Auto s vodíkovým pohonem skutečně nabízí téměř zázraky: z výfuku neunikají skleníkové plyny ani žádné znečišťující látky. Vody pro výrobu paliva je všude dost. Americký Kongres stačil během let 2002 až 2008 investovat do výzkumu a vývoje spojeného s vodíkem miliardy dolarů. Americké automobilové korporace na tuto činnost dostávaly obrovské dotace. Nástup Baracka Obamy ale znamenal obrat. Nový prezident vodíkový penězovod přiškrtil na pouhý zlomek. Jak totiž upozorňuje řada odborníků, vodík perspektivní alternativu v blízké budoucnosti nenabízí a fosilní paliva zatím nahradit nedokáže.

Problém spočívá především v tom, že vodík je nedostatkové zboží. Jeho výroba je sice principiálně jednoduchá, leč energeticky velmi náročná. Pokud zvolíme výrobu elektrolýzou, rozkladem vody, budeme potřebovat extrémně…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte