Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česká inteligence

Hledání tradice - Karel Kosík

64_R17_2010_n.jpg
64_R17_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Celý jeho pozdější život předznamenala účast v protinacistickém odboji v posledních dvou letech války. Jako člen ilegální mládežnické organizace Předvoj a vydavatel časopisu Boj mladých byl Kosík v listopadu 1944 zatčen gestapem a uvězněn nejdříve na Pankráci, a potom v Terezíně. Tam 2. května 1945, na samém konci války, zažil popravu svých kamarádů z Předvoje. Do smrti se jim potom cítil zavázán.

64_R17_2010_s.jpg
64_R17_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Hned po osvobození vstoupil do KSČ a zapsal se na pražskou filozofickou fakultu. Zažil ji v její slavné i rozporuplné době, kdy tam vedle sebe učili Jan Patočka, Otakar Odložilík, ale třeba i supermarxista Arnošt Kolman. Kosík se přiřadil k mladým komunistickým práčatům, strana ho dokonce vyslala na dva roky na studia do Sovětského svazu. Když v roce 1952 nastoupil do Kabinetu pro filozofii ČSAV, počítalo se tam s ním jako s ortodoxním stalinistou. Sám proti tomu tehdy nic nenamítal.

Z onoho kabinetu Kosíka na konci šedesátých let, po konci pražského jara, vyhodili. V mezidobí se přihodilo cosi, co z režimního filozofa udělalo úplně jiného člověka.

Jak se filozofie učila opět myslet
Kosík myslel vážněji a opravdověji než většina jeho filozofických současníků. Marxismus pro něho nebyl spikleneckou řečí těch, kdo toužili prodrat se k moci. Bral ho doopravdy: buď funguje, nebo ne. První silný signál, že je s teorií něco v nepořádku, se dostavil v polovině 50. let, když se…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte