Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Dva na jednoho

Politici budou muset řešit i to, jak přivést české seniory na trh práce

37A_R17_2010_n.jpg
37A_R17_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Soudce na penzi Karel Sochor má za sebou mimořádně bouřlivý týden. Telefonáty od novinářů a kolegů soudců, ale také e-maily a anonymy nabité nadávkami. „Prý jsem měl jako soudce dost vysoký plat a neměl jsem všechno prožrat,“ cituje jeden z posledních vzkazů dvaašedesátiletý důchodce. Důvod této vlny nelibosti je ale přece jen trochu zajímavější – a dnes už všeobecně známý. Karel Sochor spustil před lety proces, na jehož konci stojí týden starý verdikt Ústavního soudu, podle něhož se důchody v Česku neurčují spravedlivě a systém poškozuje lidi s vyššími příjmy. Co bude pro české důchodce nález soudu znamenat, zatím není jasné, stejně jako to, jak se k verdiktu po volbách postaví politici. Už teď se však Čechům díky němu otevírá i nový pohled na to, jak se vlastně chovat ke stále početnější skupině seniorů.

Dva pilíře
Když pan Sochor před čtyřmi lety odešel z funkce okresního soudce do invalidního důchodu, znamenalo to pro něj propad hned o několik příček. „Zjistil jsem, že čeští soudci v důchodu jsou na tom vůbec nejhůř z celé Evropy,“ vzpomíná dnes muž, jemuž ze soudcovského, hrubého platu 76 tisíc platu zůstal třináctitisícový důchod. „V jiných zemích existují různé příplatky za odsloužené roky a důchod se vypočítává podle posledního platu v taláru. Třeba na Slovensku mají soudci s dvaceti lety praxe příplatky i každoroční placené lázně,…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte