Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Cesta je způsob, jak poděkovat

Dvousté výročí narození Karla Hynka Máchy připadá až na listopad, už za tři týdny ale začne první ze tří máchovských poutí, které vyvrcholí na konci června pěší výpravou z Mělníka na Sněžku. Organizuje je JIŘÍ ZEMÁNEK, profesí kunsthistorik a kurátor, který cele propadl kouzlu pěší chůze krajinou.

72A_jaros_R17_2010_n.jpg
72A_jaros_R17_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Co vás dnes přitahuje na putování a na Máchovi?

Mám rád chůzi krajinou, ale potřebuji jí procházet delší čas, jinak to není ono. Potřebuji se v krajině tak nějak omlít. Často jsem se vydával na poutě v těžkých chvílích svého života, šel jsem třeba dva tři dny, spal venku pod hvězdami, aniž bych věděl, kam půjdu. A najednou jsem si uvědomil, že to je zajímavý moment - nevíte, kde budete spát, nemáte nic zajištěného, nic není předem jisté. V takových chvílích se věci ukazují úplně jinak. K Máchovi jsem se blíž dostal, když jsem před pár lety o poutnictví a krajině připravoval výstavu v litoměřické galerii. Prošel jsem si cestu, kterou chodil z Prahy na Bezděz a Sněžku, pak jsme jí šli v kuse s deseti lidmi v rámci výstavy. Mácha byl náš největší chodec, několik jeho děl se odehrává na téhle trase. Pro mě je něco jako domorodý starší.

Jak to myslíte?

V téhle kultuře není moc starších, od kterých by se člověk mohl učit o vztahu člověka a krajiny, takže pokud vás tohle téma zajímá, narazíte na Máchu. A samozřejmě taky na Váchala. Mácha inspiruje svou odvahou, konfrontací s neznámem, se smrtí, s nejzazší konečností, v tom se podobá šamanům. Jeho doba byla samozřejmě jiná, lesy ještě hučely, naháněly hrůzu a Mácha často putoval sám. Tyhle prvotní pocity strachu, přijímání výzvy uprostřed ohromujícího světa hvězd a lesů jsou velice důležité. Naráz se vám vědomí otvírá a rozšiřuje. Sám mám podobné…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1482
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte